DARMOWA WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI POWYŻEJ 299 ZŁ

​Wywiad z ekspertem Katarzyną Jaroń-Gąsiorek z kliniki stomatologicznej Olwik

Wywiad z ekspertem Katarzyną Jaroń-Gąsiorek z kliniki stomatologicznej

Olwik w Babicach koło Oświęcimia. Pani stomatolog, prywatnie mama dwóch bliźniąt Olafa i Wiktora, stworzyła wyjątkowy gabinet przyjazny dzieciom. W jej klinice małych pacjentów wita uśmiechnięta gąsienica, która towarzyszy podczas całego badania i leczenia.

 

 


Pani doktor, jak wyglądają oznaki ząbkowania u dzieci?

 

Ząbkowanie książkowo zaczyna się około 4-6 miesiąca życia dziecka, chociaż zdarzają się przypadki, kiedy dzieci rodzą się już z ząbkami. Objawami jest najczęściej nadmierne ślinienie, wkładanie wszystkiego do buzi w celu masażu dziąseł, rozdrażnienie, problemy ze snem i apetytem, stany podgorączkowe czy też wysypka w okolicy buzi. Często występuje obrzęk dziąseł w okolicy pojawiającego się zęba. Pierwsze pojawiają się dolne jedynki, zazwyczaj w okolicach 6 miesiąca życia niemowlęcia.

 


Co przynosi ulgę podczas ząbkowania?

 

Jak wspomniałam, w pierwszych etapach ząbkowania - kiedy miejsce, w którym ma się pojawić ząb swędzi, dzieci w większości wybierają twarde przedmioty np. drewniane gryzaki. Warto mieć je w zanadrzu i nie pozwalać gryźć czy ssać szczebelków łóżeczka czy innych przedmiotów do tego nie przeznaczonych. Gdy już ząbek się pojawi dzieci lubią sprawdzać jego możliwości i bawić się podgryzając miękkie przedmioty wykonane z naturalnego kauczuku lub silikonu.  Można je wtedy schłodzić w lodówce, co dodatkowo zmniejszy ból i obrzęk. Ważne, aby gryzaki były łatwe do utrzymania w czystości i możliwie najbardziej naturalne. Na ślinotok rozwiązaniem są jedynie chłonne śliniaczki. Aby dziecko nie upuszczało gryzaka na podłogę można wybrać takie ze specjalnymi zawieszkami w komplecie czy też śliniaczkiem.

 

Oprócz gryzaków stosować można żele działające miejscowo znieczulająco, kropelki homeopatyczne czy inne środki medyczne wskazane przez lekarza pediatrę. Nie należy podejmować samodzielnie takich decyzji.

 

Kiedy należy zacząć dbać o higienę jamy ustnej i jak prawidłowo myć zęby i dziąsła dziecka?

 

Niemowlę warto przyzwyczajać do mycia dziąseł i ząbków jak najszybciej. Na początku czystym palcem owiniętym gazikiem przemywać dziąsła. Potem silikonową nakładką na palec z dodatkiem delikatnej pasty bez fluoru (małe dzieci nie mogą wypluć piany, a past z fluorem nie należy połykać) czyścić pierwsze ząbki. Od małego należy uczyć dziecko rytuału mycia zębów co najmniej 2 razy dziennie. W wieku ok. 2 lat pasta powinna już zawierać fluor. Wzmacnia on bowiem szkliwo zębów.

 


Kiedy po raz pierwszy przyjść do dentysty i jak oswoić dziecko z takim wydarzeniem?

 

Pierwsza wizyta powinna odbyć się między 1 a 2 rokiem życia. Jest to przede wszystkim wizyta informacyjna dla rodziców, podczas której dowiadują się jak szczotkować zęby dziecka, czym jest próchnica butelkowa, na co zwracać uwagę w diecie i sposobach karmienia oraz co wpływa na późniejsze wady zgryzu.

 

Dla dziecka, pierwsza wizyta, ma znaczenie adaptacyjne. Poznaje ono lekarza, gabinet. Wykonywany jest przegląd zębów na zasadzie zabawy. Wizyty powinny odbywać się regularnie co 6 miesięcy. Profilaktyka ma ogromne znaczenie w zapobieganiu późniejszym problemom z próchnicą.  Dziecka nie trzeba specjalnie przygotowywać do wizyty. Ważne, aby nie przenosić na nie swoich własnych lęków czy traum z dzieciństwa. Dziecko nie kojarzy dentysty ze strachem i bólem, jest to dla niego zupełnie nowe doświadczenie i samo wyrobi sobie zdanie na temat wizyty stomatologicznych. Często rodzice przyprowadzają dzieci niestety bardzo późno, już ze zmianami wymagającymi leczenia. Dlatego wciąż mówimy o profilaktyce i świadomości.

 


Ogromną rolę odgrywa tu sam lekarz, jego podejście i gabinet. Stąd w naszej klinice specjalna strefa małego pacjenta oraz fotel stomatologiczny-gąsienica. Dla dziecka wizualna otoczka ma działanie psychologiczne. Wizyta kojarzy się z czymś przyjemnym, z zabawą, uśmiechem. Cieszę się, bo mój zamysł stworzenia miejsca przyjaznego dzieciom sprawdza się w 100%. Nawet wystraszone maluchy przekonują się do takiego podejścia. Problem próchnicy wśród dzieci jest niestety bardzo duży. Widzę, to zwłaszcza podczas corocznych ogólnopolskich akcji, w których nasi lekarze biorą udział. Odwiedzamy dzieci w przedszkolach i szkołach robiąc przeglądy stomatologiczne czasem ponad setce dzieci dziennie. Stąd doskonale wiem, jaka jest skala problemu.

 

 

Jak leczy się zęby mleczne?

 

Przede wszystkim zęby mleczne trzeba leczyć. Wciąż krąży obiegowa opinia, że skoro i tak wypadną, to narażanie dziecka na stres jest bezsensowne. To ogromny błąd, gdyż próchnica może przejść od razu na żeby stałe. Jeśli próchnica jest już zaawansowana leczy się ją borując zęby. Dzieci znieczulane są komputerowo, magicznym długopisem. W przypadku dużego strachu, stosowana jest sedacja wziewna gazem rozweselającym. Zęby wypełniane są kolorowymi plombami, a na dzielnego pacjenta czeka nagroda w postaci m.in. zabawki.

 

Próchnica przenosi się przez ślinę. Dlatego odradzamy rodzicom i opiekunom „mycie” smoczka poprzez wkładanie go do własnej buzi i oblizywanie.  Niezwykle ważne jest wieczorne mycie ząbków. Podczas snu organizm ludzki wytwarza mniej śliny i bakterie szybciej się mnożą.

 

Dziękujemy za rozmowę.

 

Gabinet Olwik mieści się w Babicach koło Oświęcimia przy ul.Śląskiej 55 A. 


Z okazji wizyty mamy dla Was specjalną promocję na gryzaki oraz naturalne środki do higieny jamy ustnej, bezpieczne już od 6 miesiąca życia. Podczas zamówienia wpiszcie kod: OLWIK , naliczy się rabat 10% na wszystkie gryzaki Lullalove oraz produkty Jack n'Jill. Kod ważny do 30.11.2016 r. Ania